تاکید مفتی رومانی بر احترام و گفت و گو بین مذاهب

تاکید مفتی رومانی بر احترام و گفت و گو بین مذاهب

شیخ «یوسف مراد» روز چهارشنبه در ملاقات با حجت الاسلام «حسینی نیشابوری» استاد دانشگاه و امام جماعت مسجد وزارت امور خارجه کشورمان موقعیت و جایگاه مسلمانان در کشور رومانی و فعالیت های سازمان مفتیات در استان کنستانزا این کشور و اتحادیه مسلمانان تاتار و اتحادیه اسلامی اتراک در رومانی را تشریح کرد.
مفتی رومانی گفت: شورای مفتیات رومانی نماینده جامعه مسلمانان با ایده و مذهب اسلامی است و هدف از تشکیل این مرکز متحد ساختن همه مسلمانان و همزیستی با اکثریت مسیحی مردم رومانی است.

وی افزود: شورای مفتیات احترام میان ادیان و مذاهب مختلف و گفت و گوهای دینی را ترویج می دهد و شورای مشورتی ادیان با حضور نمایندگان ادیان مختلف هر سال دو نشست برگزار می کند. براساس قوانین، شورای مفتیات تنها نهاد رسمی متعلق به مسلمانان است و اکثریت مسلمین در منطقه شرق (دوبرجا) ساکن هستند و مسلمانان رومانی همچنین در مناطق غربی کشور نیز اسکان دارند.
مفتی یوسف مراد با اشاره به ارتباطات این نهاد با برخی کشورهای اسلامی و دیدار اخیر خود با حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر نماینده مقام معظم رهبری و سرپرست حجاج ایرانی خواستار توسعه همکاری ها درجهت رشد و پیشرفت فرهنگ دینی در میان جامعه مسلمانان گردید.
حجت الاسلام حسینی نیشابوری نیز در این دیدار با تاکید بر ضرورت انتقال تجربیات و همپوشانی و تعامل سازنده فیمابین و بهره برداری از توانمندی های فکری و فرهنگی غنی ایران اسلامی گفت: همزیستی مسالمت آمیز با سایر ادیان و مذاهب از جمله آشوری، کلیمی، ارمنی نمونه ای برای همزیستی میان مسلمانان و مسیحیت است.
وی همچنین به وحدت کلمه که موجب ارائه الگویی عملی از سوی مسلمانان و دوری از افراط گرایی می شوداشاره کرد و افزود که در گذشته مدارس و طلاب علوم دینی صرف نظر از مذهب اسلامی با اساتید مشترک مراحل تحصیلی را طی کرده که هدف از آن شکل گیری وحدت اسلامی بوده است.

مطالب مشابه
ارسال دیدگاه جدید
شما میتوانید نظر و پیشنهاد خود راجب سایت و مطلب را برای ما ارسال کنید.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

دیدگاهی ارسال نشده است!